Resin MIX – multibarevný tisk na Photon S

Často se po různu ptáte, zda je možné míchat resiny a vytvářet tak multibarevný tisk…

ANO, možné to je!

Sám jsem si tuto otázku několikrát pokládal… no a proč to tedy nevyzkouštet 🙂

Konkrétně mé zkušenosti vycházejí z 3D tiskárny Photon S od Anycubic.

*Obrázky jsou focené po tisku a po vytvrzení. Jednotlivé postprocesy jsou (budou) uvedeny u každého zvlášť 🙂

 

Poprvé jsem dal pár kapek do tisku kde mi docházel červený resin. Tisk se povedl bez sebemenšího problému a výsledek je velice zajímavý. Byly to zbytky transparentní červeného resinu do kterého jsem přiléval transparentní žlutý resin. Vše od Anycubic. Přiléváno bylo vždy při zvedání podložky na nejbližší stěnu 60ml z prava do leva… což si myslím, že nemá vliv. I když to nalijete na vršek podložky a necháte to stékat, nemělo by to tisk poškodit. Naopak, získáte různé barevné kombinace.

 

Dalším tiskem byla postava mého oblíbence Tragediana. A povedl se opravdu skvěle 🙂 vidíte ty krásné přechody barev. Sice vypadá jak maskot LGB komunity, ale radost z výsledku mi to nekazí. Jediné vady vidím v takovém jemném rohovatěním povrchu, jako je na vyschlé kůži. Nejsem si zatím jistý, zda je to 3 minutovým čištěním v ultrazvuku (…více zde), ale přisuzuji to tomu.

Do transparentní žluté jsem psotupně přiléval neprůhlednou Blue, pak kousek Orange a nakonec Maroon.

 

Dalším pokusem byl model Alien. Tiskl jsem rovnou dva kusy, jeden pro bráchu, jako fandu Star Gate 🙂 a výsledek? Opět super! (Mix barev Anycubic Maroon a Blue)

Konečný výsledek ALIENA si můžete po všech postprocesech prohlédnout zde: (…již brzy)

No a posledním kouskem byl Bender ze seriálu Futurama. Povedl se 🙂 Dokonce jsem mixem resinů náhodně téměř trefil skutečnou barvu.

Každopádně doporučuji z vlastní zkušenosti míchat pouze resiny stejného výrobce  a stejné konzistence. To známená nemíchat resiny Creality s resiny Anycubic (například) a také nemíchat průhledné resiny s neprůhlednými. Ano, tisk se může podařit, ale může vykazovat vady, jelikož se tak dobře nepromíchávají nebo dále v postprocesu.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x